Jak zaparzyć chińską herbatę
Wybieramy wodę
Woda z kranu w mieście jest dość twarda. Tak zwana kranówka w Warszawie jest dobrej jakości i nadaje się do picia, ale nie do parzenia herbaty, ponieważ zawiera chlor. Woda destylowana również nie pasuje — smak herbaty się nie ujawni.
Do parzenia herbaty najlepsza będzie woda o bardzo niskim poziomie mineralizacji (TDS > 50 mg/l), z naturalnego źródła i o neutralnym pH (nieco powyżej 7). Woda powinna mieć przyjemny smak, być słodkawa, lepiej z cieków płynących niż ze studni. Jeśli w czajniku pozostanie dużo kamienia, poszukaj wody bardziej miękkiej. Zielone herbaty dobrze parzy się w miękkiej wodzie, czerwone i shu — w twardszej. Zalecamy używanie wody marki Żywiec Zdrój do herbat zielonych i żółtych oraz bardziej zmineralizowanej wody marki Primavera do reszty rodzajów herbat.
Gotujemy wodę
Każda herbata potrzebuje innej temperatury parzenia. W przypadku delikatnych herbat białych i zielonych najlepiej jest je zalać wodą o temp. 70-75°C, w przypadku jasnych południowofujiańskich oolong i oolong z Wuyishan oraz młodych shenów — 80-85°C, w przypadku herbaty oolong z Guangdong i Wuyishan oraz czerwonych herbat — 90-95°C, a dla starych shenów i shu pu erh — 95°C. Gotowanie wody do dużych bąbelków i ostudzenie lub od razu podgrzewanie do pożądanej temperatury, słuchając „szumu wiatru w sosnach” to kwestia gustu i wygody. Po zagotowaniu pozostaw czajnik na 2-3 minuty z otwartą pokrywką, aby obniżyć temperaturę z 98°C do 80-85°C. Aby woda nie ostygła, podczas picia herbaty użyj termosu.
Wybieramy naczynia
Białe, zielone herbaty, oolong z Guangdong i południowofujiańskie, czerwone ze złotymi pączkami, GABA i młode (do 5 lat) sheny dobrze parzy się w gaiwanie. Herbaty z Wuyishan, bardziej szorstkie czerwone, stare sheny, heicha i shu pu-erh uwielbiają gliniane czajniczki.
Do właściwego picia herbaty potrzebujesz gaiwanu lub czajniczka, miski, chahai do zlewania naparu, chahe do zapoznania się z aromatem liści herbaty, stolika do herbaty lub maty i pół godziny do godziny czasu. Jeśli czegoś nie masz — nie martw się, wystarczy Ci tylko czajnik i porcelanowa filiżanka. Do codziennych herbat wygodny będzie dzbanek do herbaty 3 w 1 (teapot) lub po prostu kubek.
Odmierzamy herbatę
Wszystko jest indywidualne, ale do gaiwanu o objętości 120 ml lub małego czajnika Yixing zalecamy zacząć od 5 g jasnych i czerwonych herbat, 7 g oolong i shen pu erh z Wuyishan, 10 g dla shu i heicha. Płaska łyżka stołowa skręconej herbaty oolong zawiera około 6-8 g.
Parzymy herbatę
Umieść herbatę w chahe i wdychaj zapach. Podgrzej naczynia wrzącą wodą, wlewając je z czajnika do chahai i misek. Wsyp herbatę do rozgrzanego czajniczka i trochę wstrząśnij — aromat liścia stanie się bardziej wyrazisty. Zaparz herbatę wodą o odpowiedniej temperaturze. Pierwszy napar prasowanych herbat i lekkich herbat oolong lepiej wylać — liść potrzebuje czasu, aby się otworzyć, a pierwszy napar prawie nie ma smaku. W przypadku innych herbat nie zaleca się jego wylewania — będzie słabszy niż drugi, ale już o wyraźnym smaku. W przypadku zielonych, czerwonych i młodych shenów nie powinno się parzyć zbyt długo, a shu Ci wybaczy, jeśli przekroczysz zalecany czas parzenia. Z czasem nauczysz się wyczuwać, kiedy wlać napar do chahai.
Nie parz herbaty przez minutę lub dłużej — w przypadku powyższej proporcji herbaty do zaparzenia wystarczy 5-10-20 sekund, na tym polega ujawnienie potencjału herbaty warstwa po warstwie. Spróbuj obserwować zmianę smaku i aromatu herbaty, a także swoje odczucia i myśli. Zrelaksuj się i baw się dobrze. Parz ponownie, aż smak herbaty stanie się rozcieńczony.
Są to podstawowe wytyczne, więc nie bój się robić inaczej, rozwijać własnego stylu parzenia i eksperymentować — doświadczenie wiąże się z praktyką. Obserwuj rezultat i to, do czego mocniej zabije Twoje serce, zapamiętaj i wykorzystaj to doświadczenie.
Serdecznych i smacznych przyjęć herbacianych!